Co to jest CRM - TBP

 

Facebook TBP LinkedIN TBP

 

 

System CRM – najlepszy przyjaciel sprzedawcy

 

Każda firma chce sprzedawać dużo, ale jak to robić mając do tego ograniczone zasoby? Nie, nie będzie to jednak artykuł coachingowo-motywacyjny ani o najnowszych technikach sprzedaży , ale jak zawsze na blogu TBP o technologii.

 

Co to jest CRM?

 

Jest to system, którego nazwa pochodzi od angielskiego Customer Relationship Management, czyli zarządzenie relacjami z klientem, ale co to dokładnie znaczy? Ujmując rzecz najprościej, to taki niezawodny asystent sprzedawcy. Wie wszystko na temat klientów, pamięta imiona, nazwiska, numery telefonów i wszystkie inne potrzebne dane kontaktowe. Przypomina o zaplanowanym kontakcie czy urodzinach najlepszego klienta. Jest sejfem zawierającym wszystkie informacje związane z klientem w formie kompleksowej i uporządkowanej elektronicznej kartoteki. Co warto podkreślić, w czasach RODO dane przechowywane są w sposób bezpieczny, nikt kto nie powinien mieć do nich wglądu, mieć go nie będzie. I kwestia, która u wszystkich sprzedawców wywoła uśmiech na twarzy, system generuje automatycznie wszelkie raporty na temat aktywności sprzedażowej. Z poziomu systemu CRM można również przygotowywać oferty, które automatycznie można przekształcić w rezerwacje, faktury proforma lub faktury sprzedaży. Cała filozofia CRM polega na automatyzowaniu powtarzalnych czynności i uwalnianiu czasu sprzedawcy na efektywną pracę. Handlowcy poza tym, że są największymi beneficjentami z wdrożenia w firmie oprogramowania do zarządzania sprzedażą, pełnią kluczową rolę w jego utrzymaniu. Sukces takiego przedsięwzięcia zależy bowiem od rzetelności danych, które się w nim znajdą, zgodnie z zasadą garbage-in-garbage-out.

 

Zyska nie tylko sprzedawca.

 

CRM to potężne narzędzie, nie tylko dla sprzedawcy, ale również komórek wspierających jego działania takich jak np. marketing czy logistyka. Dane znajdujące się w systemie pozwalają na optymalizowanie polityki cenowej, wyboru nośników reklamowych bądź w ogóle metody promowania marki i produktu. Trudno jest mówić o tym, że firma prowadzi świadomą politykę marketingową, jeżeli nie ma dokładnych informacji, jaki procent jej odbiorców to firmy, ilu pozyskano podczas ostatniej kampanii promocyjnej. Dla logistyka to informacje, jaka jest cykliczność zamówień na poszczególne produkty, w jakiej części kraju jest najwięcej klientów, gdzie lokować gotowe wyroby, żeby dotarły do klienta najszybciej. Podsumowując, można powiedzieć, że wszechstronność zastosowania systemu CRM kończy się tam, gdzie wyobraźnia jego użytkowników.

 

Integracja z systemem ERP, czyli CRM na sterydach.

 

Rozwiązania nadążające za potrzebami rynku umożliwiają integrację z innymi systemami i aplikacjami. Również producenci największych systemów ERP nie zasypiają gruszek w popiele i jako jeden z modułów swojego oprogramowania mają CRM. Synergia, jaką generuje dostęp do połączonych danych z obu systemów, jest ogromna. Handlowiec już nie tylko może zapisać przebieg spotkania, ale także w jego trakcie sprawdzić dostępność towaru, wysłać zamówienie do realizacji i wystawić fakturę sprzedaży. Lecz prawdziwa „magia” odbywa się na najwyższych poziomach zarządczych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której właściciel firmy widzi wyniki sprzedaży, wygenerowaną marżę czy stan zapasów „live” i dzięki temu jest w stanie elastycznie reagować, a przede wszystkim/oraz szybciej podejmować decyzje. Tak może wyglądać każda firma, jeżeli wdroży odpowiednie narzędzia.

 

Jak wybrać właściwy system CRM?

 

No właśnie, właściwy czyli jaki? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każda firma ma swoją specyfikę oraz potrzeby. Jest jednak kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę bez względu na to jakiego rozwiązania nam trzeba. Po pierwsze, producent oprogramowania. Konkurencja na rynku jest duża, warto na początek poczytać opinie internautów, zapytać znajomych przedsiębiorców i poczytać o firmie na jej stronie. Po drugie, zrobić listę funkcjonalności, jakie ten CRM powinien mieć. Taka lista pozwoli nam wstępnie przesiać potencjalnych dostawców. Po trzecie, rozeznać się jaka jest skalowalność rozwiązania, czy istnieje możliwość integracji z innymi aplikacjami biznesowymi. CRM to wybór na lata. Warto mieć pewność, że rozwiązanie, które wybierzemy wpisze się długoterminowo w strategię rozwoju firmy. Na koniec najtrudniejsza i najważniejsza rzecz, czyli wybór partnera, który wdroży system.

 

Jak wybrać partnera do wdrożenia systemu CRM?

 

Producent systemu jest ważny, bo to od niego zależy, czy wybrany CRM będzie się rozwijać i nadążać za trendami technologicznymi. To także gwarant, że rozwiązanie będzie działać poprawnie. Jednak dla odbiorcy finalnego ważniejszy będzie partner, który ten system wdroży. Co powinna zaoferować profesjonalna firma realizująca wdrożenia systemów IT:

 

 

Doradztwo w wyborze systemu – wdrożeniowcy systemów mają cenne doświadczenie w tym względzie, ponieważ rozwiązują    codzienne problemy swoich klientów.

 

Migrację danych do nowego systemu - wdrożenie to naprawdę duży i czasochłonny proces bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Żeby system zaczął działać, trzeba przenieść dane ze wszystkich exceli i dokumentów, robienie tego ręcznie to udręka. Profesjonaliści mają na taką okazję specjalne narzędzia, które zmigrują dane dużo szybciej.

 

Możliwość dostosowania – powszechnie wiadomo, nigdy nie ma produktu który w 100% zaspokoi potrzeby wszystkich klientów. Wdrożeniowiec, który ma profesjonalny zespół inżynierski, zaoferuje opcję zaprogramowania dodatkowych narzędzi pod zamówienie klienta.

 

Szkolenie dla pracowników – kolejna pozycja, której nie da się pominąć. Najlepiej w formie warsztatów, ze scenariuszem przygotowanym pod konkretne grupy użytkowników. Dwie godziny pracy z systemem przy instruktorze dadzą więcej niż dwa dni oglądania slajdów.

 

Wsparcie po wdrożeniowe – po tym poznacie czy firma, która oferuje system rzeczywiście chce uczynić go dla klienta wartościowym narzędziem, czy chce szybko zarobić i umyć ręce. Pierwsze dni funkcjonowania systemu zadecydują o porażce bądź sukcesie całego projektu. Jeżeli pracownicy, nie będą się orientować w nowym systemie, jego użytkowanie będzie wydawać się utrudnieniem a nie ułatwieniem, to szanse na jego kreatywne wykorzystanie dramatycznie spadną. W takiej sytuacji tylko wsparcie doświadczonych inżynierów-wdrożeniowców może uratować sytuację.

 

Spotkaj się z potencjalnym dostawcą rozwiązania – jeżeli rzeczywiście firma ma profesjonalne podejście, będzie zachęcać klienta do spotkania przed podjęciem decyzji o zakupie. Zaprojektowanie takiego rozwiązania wymaga uzgodnienia wielu kwestii i poznania specyfiki potencjalnych użytkowników. Profesjonalizm takiego spotkania lub jego brak, również bardzo dużo powie o jej działaniu.

 

Kiedy warto wdrożyć CRM?

 

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że zawsze, bo komu nie zależy na ułożeniu i usystematyzowaniu procesu jakim jest sprzedaż? Jednak odpowiedź nie jest taka prosta. Na pewno warto rozważyć implementację CRM w momencie, w którym sprzedawcą przestaje być założyciel firmy i przekazuje ją nowo zatrudnionym pracownikom. To pozwoli mieć wgląd w rozwój relacji handlowych firmy, ocenić rezultaty i uniknąć utraty danych w związku z rotacją pracowników. CRM jest także świetnym rozwiązaniem, gdy firma posiada dużą bazę klientów, którzy wcześniej coś kupili, ale nie nawiązali trwałej relacji handlowej. System pozwoli usystematyzować działania marketingowe wobec tej grupy i wykorzystać jej potencjał rynkowy. Jeżeli zastanawiasz się, czy system CRM może być rozwiązaniem dla Twojej firmy, zachęcam do kontaktu z Technology Business Partners.

 

 

 

 

 

O autorze:

Karol Sadek TBP blog

Karol Sadek

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu

kontakt

+48 665 056 495

e-mail: karol.sadek@tbp.com.pl

 

 

Technology Business Partners

 

Technology Business Partners Sp. z o.o. 

ul. Pożaryskiego 28, lok. 22/101
04-703 Warszawa


tel. kontaktowy: +48 665 056 495
e-mail: biuro@tbp.com.pl

 

NIP:9522203190

REGON:385308828

KRS:0000822896

 

Jak dbamy o Twoje dane, sprawdź tutaj.

Dziękujemy ! e-mail został przesłany.
Twój e-mail
Telefon
Treść wiadomości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (Technology Business Partners, Pożaryskiego 28, Bud 22, pom. 101, 04-703 Warszawa) w celu prowadzenia korespondencji drogą elektroniczną. Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.

Przepisz nazwę z obrazka