Elasticsearch Technology Business Parnters TBP
logo-elastic-vertical-color

Elasticsearch

Firma Technology Business Partners jest jednym z nielicznych Partnerów w Polsce rozwiązania Elasticsearch ELK. Posiadamy duże doświadczenie przy wdrażaniu i konfigurowania systemu ELK.

Jako główny silnik wyszukiwania, system Elasticsearch wykorzystuje bibliotekę Apache Lucene. Z tego m.in. powodu system Elasticsearch jest często porównywany do platformy o podobnych funkcjach i zastosowaniach Apache Solr.

Elastic to potężne narzędzie do przeszukiwania ogromnych baz danych w czasie rzeczywistym. Narzędzie ma możliwość zaawansowanego grupowania czy filtrowania danych według własnych wytycznych

Według serwisu DB-engines, Elasticsearch jest najpopularniejszym silnikiem wyszukiwania na świecie

ELK – Elasticsearch Logstash Kibana

Elasticsearch – pod tą nazwą rozumie się centralny serwer indeksowania i wyszukiwania danych. Interfejsem komunikacji z serwerem jest protokół HTTP, za pomocą którego można wykonywać operację dodawania jak i wyszukiwania danych

Narzędzie Kibana – narzędzie służące do wizualizacji danych, ma ogrom typów wykresów a jednocześnie jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Jednym z typów jest geolokalizacja, która pozwala podzielić kraj na konkretne regiony:

Kibana Elasticsearch Logstash Filebeat Metricbeat

Narzędzie Logstash – interfejs ułatwiający zarządzanie procesem dodawania logów systemowych do narzędzia Elasticsearch. Logstash’a możemy rozbudować o kolejne pluginy, które pozwolą na dodatkowe opcje ładowania danych. Jednymi z nich są:

Rodzina narzędzi "beat"

Rodzina narzędzi "beat" (filebeat, metricbeat) to narzędzia ułatwiające dodawanie do systemu Elasticsearch danych o różnym pochodzeniu mając ogromny wpływ na szybkość wykonywanej pracy.

Połączenie pracy ELK razem z narzędziami z rodziny „beat” daje niesamowite efekty:

Elasticsearch Kibana Logstash ELK

Moduły płatne w Elasticsearch

Kolejna z opcji którą oferuję nam Elastic jest rozszerzenie swojej darmowej wersji o płatne moduły, których możemy na rynku znaleźć całą masę.

Jednym z nich jest moduł SIEM. Moduł który świetnie sprawdza się w wyszukiwaniu, wykrywaniu i powiadamianiu o zmieniających się zagrożeniach. Elastic SIEM potrafi z niebywałą szybkością przeanalizować nasze całe środowisko a następnie narysować wykres dla każdego z przeanalizowanych pól.

Kolejnym modułem któremu warto poświecić chwile uwagi jest moduł Machine Learning. Niezwykle prosty i intuicyjny moduł, który może działać od razu po załadowaniu danych do Elasticsearch’a. Moduł Machine Learning sprawdza się świetnie w wykrywaniu tzw. anomalii oraz przewidywaniu trendów na podstawie historycznych danych. Jego prostota, funkcjonalność, i przejrzystość sprawia, że jest to jeden z najbardziej rozchwytywanych pakietów na rynku.

Darmowe szkolenia i okresowe webinaria

Firma Technology Business Partners mimo siedziby w stolicy Polski, Warszawie, pracuje na terenie całego kraju. Prowadzimy darmowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa danych oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań, takich jak właśnie Elastic. Prowadzimy również okresowe webinaria na które zapisać może się każdy. Zapraszamy do kontaktu!

Główne zalety Elasticsearch i pakietu ELK

https://www.freepik.com/photos/infographic