elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch

Elasticsearch

W dzisiejszych czasach pośpiech i brak czasu to element z którym zmaga się większość ludzkości. Tak samo w życiu codziennym jak i w aplikacjach zależy nam na szybkim i sprawnym działaniu. Z pomocą przychodzi rozwiązanie ELASTICSEARCH, który jest pierwszym z modułów jakie omówimy. W kolejnych dniach zajmiemy się całym ELK czyli Logstashem i Kibana oraz przejdziemy do modułów z rodziny „beat” takich jak Filebeat oraz Metricbeat. Wisienką na torcie będą moduły Machine learning, apm i SIEM.

Czym jest ElasticSearch?

Elastic jest silnikiem wyszukiwania pełnotekstowego a dokładniej sam w sobie jest bazą danych, która do wyszukiwania wykorzystuje Apache Lucene. Połączenie tych dwóch elementów daje nam możliwość przeszukiwania, grupowania i filtrowania ogromnych baz danych w ułamku sekundy.
Co jeszcze warto wiedzieć o ElasticSearch? Elasticsearch działa na licencji typu Open Source i jest on stale rozwijany w dość wysokim tempie. Można wykorzystać go w pracy z Javą, C# oraz z Pythonem.

Struktura Elasticsearch’a

Aby w pełni zrozumieć czym jest elastic, należy przyjrzeć się jego budowie. Skupimy się tylko i wyłącznie na fundamentach elastica.

Node

Pojedynczy serwer któremu nadajemy nazwę i przypisujemy port. Domyślny port na którym działą to 9200. Node zajmuje się przeszukiwanie i przetwarzaniem danych.

Cluster

Zbiór jednego lub więcej node’ów, czyli serwerów.

Index

w relacyjnej bazie danych nazywa się „bazą danych”. Index to kolekcja dokumentów o bardzo podobnej charakterystyce. To na podstawie nazwy indeksu odwołujemy się do konkretnych kolekcji dokumentów i w zależności od naszych potrzeb edytujemy dodając, usuwając lub po prostu wyszukując kluczowe dla nas dokumenty.

Document

Ostatni z elementów fundamentów Elasticsearch’a. Dokumenty są rekordami, które dodajemy tak jakbyśmy dodawali w relacyjnej bazie danych. Dokumenty zapisywane są w formacie JSON.



elastic-search-elasticsearch-elk-elkstack

Funkcjonalność ElasticSearch

Interfejsem komunikacji z serwerem jest protokół HTTP, za pomocą którego można wykonywać operację dodawania jak i wyszukiwania danych

Z wyszukiwania za pomocą ElasticSearcha mogą korzystać zarówno małe jak i duże firmy. Pełnię osiągów Elastic dopiero pokazuję na naprawdę dużych bazach danych. W elasticu przy wyszukiwaniu do każdego pola możemy dołożyć wagę (tzw. Scoring zapytania) przez co możemy realnie wpłynąć na wyniki zapytania. Jesteśmy w stanie samodzielnie zdecydować co jest dla nas ważniejsze, a wszystko to zrobimy za pomocą niezbyt skomplikowanych komend.

Podsumowując

Poprawnie wdrożona wyszukiwarka ElasticSearcha zapewnia niezwykle prostą i przyjemną obsługę strony www, aplikacji czy platformy e-commerce. W obecnej walce o klienta, dużą wagę przykłada się do płynności i szybkości działania aplikacji, w czym Elastic może nam pomóc pokonać konkurencję czy też usprawnić zwykłą pracę.

Najnowsze wpisy

metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

filebeat_elasticsearch_elk_elkstack_logstash_kibana_beats

FileBeat

kibana-elkstack-elk-logstash-elasticsearch

Kibana

logstash-elk-elkstack-elastic-kibana

Logstash

elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch