metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

MetricBeat

Według postanowionych wcześniej założeń, dzisiaj omówimy kolejny moduł z rodziny „Beat” czyli MetricBeat. Moduł ten w dużym skrócie zajmuję się zbieraniem metryk z naszych usług i systemów z procesora do pamięci, z Redis’a do NGINX’a i znacznie znacznie więcej.

Metricbeat działa na wszystkich systemach operacjynych, Linux, Windows i MAC. Wystarczy połączyć go z zainstalowanym wcześniej Elastic’iem i gotowe! Mamy system który potrafi zbierać dane na temat zużycia procesora, pamięci RAM, zajętości plików systemowych, dysków, sieci i całej reszty podzespołów naszej stacji roboczej.

Kolejną z zalet MetricBeat’a są zewnętrzne moduły które pozwalają na zbieranie informacji z usług takich jak:

  • Apache

  • Jolokia

  • NGINX

  • MongoDB

  • MySQL

  • PostgreSQL

  • Prometheus

I znacznie więcej, kompletną listę znajdziecie tutaj! Moduły!

Kontenery a MetricBeat

W tej części poświęcimy chwilę uwagi na działanie w „Dockerach”. Narzędzie o którym dzisiaj mowa, czyli MetricBeat, świetnie radzi sobie przy monitorowaniu wszystkich kontenerów. Wystarczy umieścić narzędzie w innym kontenerze niż Elastic Stack, na tym samym hoście, a dane ze wszystkich innych kontenerów same po chwili zaczną być zbierane. MetricBeat robi to poprzez bezpośrednie odczytywanie informacji „cgroups” z systemu plików „proc”, co oznacza że nie potrzebuje dostępu do API Dockera. Autodiscovery dla Docker’a jeszcze bardziej upraszcza sprawę, umożliwiając określenie warunku włączenia modułów MetricBeat.

metricbeat-elk-stack-kibana-logstash-elasticsearch

Niezależność

Metryki, które są przesyłane, możemy zacząć zapisywać również na dysku, aby podczas przesyłu narzędzie nie pominęło żadnego punktu danych, nawet w przypadku wystąpienia awarii sieci. W przypadku awarii MetricBeat przechowuje dane przychodzące lokalnie na dysku, a gdy wszystko wraca do trybu online, metryki wysyłane są z powrotem do Elasticsearcha lub Logstash’a.

Działanie z Elastic Stack

MetricBeat jest modułem który świetnie współgra z całą trójką z Elastic Stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana). W całej tej relacji, MetricBeat’a można nazwać „statkiem” który dowozi zebrane dane tam gdzie ich potrzebujemy najbardzej. Jezeli chcemy dane przekształcić lub wzbogacić, trafią one do Logstash’a, przy tworzeniu i udostępnianiu dashboardów, trafią do Kibany, w przypadku majstrowania przy niektórych analizach, trafią do Elasticsearch’a.

Podsumowując

MetricBeat to świetne narzędzie do zbierania metryk z naszego systemu. Począwszy od podzespołów stacji roboczej kończąc na aplikacjach baz danych. Narzędzie to jest niesamowicie proste i intuicyjne a jednocześnie bardzo pomocne i funkcjonalne. Działa na wszystkich systemach operacyjnych a dodatkowo nie ma problemu z działaniem w „Dockerach”. MetricBeat ma również świetne rozwiązanie gwarantujące brak utraty danych w przypadku awarii sieci. Wisienką na torcie jest jego współpraca z pakietem Elastic Stack, z którą nie ma najmniejszych problemów.

Najnowsze wpisy

metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

filebeat_elasticsearch_elk_elkstack_logstash_kibana_beats

FileBeat

kibana-elkstack-elk-logstash-elasticsearch

Kibana

logstash-elk-elkstack-elastic-kibana

Logstash

elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch