machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

Machine Learning

Machine learning możemy spotkać pod różnymi polskimi nazwami, takimi jak:

Uczenie maszynowe
Samouczenie się maszynowe
Systemy uczące się

Każda z tych nazw prowadzi do jednej definicji – obszar sztucznej inteligencji poświęcony algorytmom, które poprawiają się automatycznie poprzez doświadczenie nabyte na danych które zostały wrzucone. Prościej mówiąc machine learning jest to samouczenie się na podstawie przykładowych danych.

Po samej definicji może zarysować nam się ogrom możliwości i funkcji jakie może spełniać uczenie maszynowe. I tak też jest w rzeczywistości, wielu specjalistów uważa, że uczenie maszynowe jest naszą przyszłością.

Machine learning w Elasticsearch’u

Elasticsearch wprowadza oddzielny moduł jakim jest uczenie maszynowe z którego można skorzystać od ręki. Elastic oferuję nam wydobywanie nowych spostrzeżeń z danych, które ma w sobie, w sposób bardzo prosty i intuicyjny, wystarczy jedno kliknięcie aby uczenie maszynowe rozpoczęło się.

Łatwość działania

Do bezbłędnej pracy modułu machine learning, potrzebne są jedynie dane. Jeśli twoje dane znajdują się w Elasticsearch’u są gotowe do użycia uczenia maszynowego. Pakiet Elastic Stack, przetwarza dane po pobraniu zapewniając odpowiednie wartości z których machine learning może skorzystać w celu nauki.

Wykrywanie anomalii

Głównym celem w jakim Elasticsearch wykorzystuje samouczenie się maszynowe, jest wykrywanie anomalii i wartości odstających. Moduł ten analizuje dane z przeszłości na których opiera swoją linię, której przekroczenie łączy się z odnotowaniem i wysłaniem alertu informującego o odchyleniu od normy w danym zdarzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy system powiadomień który pracuje 24/7 a jednocześnie dostosowuję się do zmienianych norm w czasie rzeczywistym.

 

MACHINE_LEARNING_ELASTIC_KIBANA_LOGSTASH_ELK_STACK

Uczenie maszynowe a Kibana

Aby podejrzeć pracę machine learningu, musimy skorzystać z Kibany, czyli wizualizatora z pakietu ELK stack o którym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Kibana zapewnia nam jeszcze łatwiejszą obsługę a nawet dodawanie kolejnych zadań które mają wykorzystywać moduł machine learningowy.

Machine learning dla amatora i profesjonalisty

Machine learning w Elasticu proponuje rozwiązania z których korzystać mogą nawet całkowici amatorzy. Jednym z nich jest tworzenie zadań uczenia maszynowego takich jak, wyłapywanie niezwykle wolnych czasów odpowiedzi czy też odkrywanie nietypowego zachowania w aplikacji SIEM.

Podsumowując

Uczenie maszynowe czy też machine learning przez wielu uważany jest za naszą przyszłość, dzięki użyteczności jaką za sobą niesie. Moduł ten zastosowany w połączeniu z Elasticsearchem daje nam możliwość alertowania zdarzeń odchodzących od normy w naszym systemie przez 24/7. Dodatkowo machine learning dostosowuje próg alertowania w czasie rzeczywistym poprzez dane na których się uczy.

Technology photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Najnowsze wpisy

metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

filebeat_elasticsearch_elk_elkstack_logstash_kibana_beats

FileBeat

kibana-elkstack-elk-logstash-elasticsearch

Kibana

logstash-elk-elkstack-elastic-kibana

Logstash

elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch