Hacker working in the darkness

Kopia zapasowa – Nasza druga szansa

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo danych firmowych lub prywatnych jest niezwykle zagrożone ze względu na różnorodność ataków, zużycia sprzętu czy też zwykłych błędów ludzkich. W tym artykule przedstawimy wam elementarną wiedzę na temat kopii bezpieczeństwa.

Czy kopie zapasowe(Kopia bezpieczeństwa) są potrzebne?

Definicja: Kopie zapasowe (z języka angielskiego: backup copy) to dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia.

Sama definicja pokazuje istotę i ważność kopii bezpieczeństwa. Przypadków utraty plików poprzez usunięcie, działanie wirusa, czy fizyczne uszkodzenie dysków jest cała masa.

Będąc prywatnym użytkownikiem możemy stracić wszystkie nasze pamiątki uwiecznione na zdjęciach albo filmach czy też pliki lub prace nad którymi spędziliśmy długie godziny życia. Użytkownicy prywatni nie muszą wynajmować firm w celu tworzeniu i utrzymywaniu kopii bezpieczeństwa danych. Istnieje wiele aplikacji które ułatwią nam wykonanie i bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych. Warto również wyposażyć się w odpowiedni nośnik danych na kopie bezpieczeństwa. Rynek oferuję szeroki wachlarz wyboru dysków przenośnych czy też pendrive’ów.

Szczególnie zagrożone są przedsiębiorstwa których wrażliwe dane stanowią atrakcyjny łup dla hackerów. Na popularności zyskały ostatnio ataki Ransomware, których idea jest bardzo prosta. Hackerzy wykorzystując luki w oprogramowania lub sieciach internetowych dostają się do wnętrza firmy po czym szyfrują wszystkie dane uniemożliwiając ich odczyt, powodując wstrzymanie pracy całej firmy a co za tym idzie ogromne straty dla właścicieli. Rozszyfrowanie takich plików jest bardzo często niemożliwe bez odpowiedniego klucza który posiadają właściciele szkodliwego oprogramowania.

Aby ochronić się przed wszystkimi zagrożeniami wymienionymi powyżej wystarczy regularnie tworzyć i sprawdzać działanie naszych kopii zapasowych oraz trzymać się pewnych reguł. Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa danych dla firm i przedsiębiorstw jest zasada 321.
Zasada backupu 321 jest bardzo łatwa do zapamiętania. Mówi ona abyśmy przechowywali 3 kopie/repliki/egzemplarze danych na co najmniej 2 technologiach bądź nośnikach danych w 1 lokalizacji znajdującej się poza głównym centrum przetwarzania danych. Trzymając się tej reguły stajemy się niewrażliwi na całkowitą utratę ważnych danych.

Czy warto wynająć firmę zajmującą się bezpieczeństwem danych?

Na bezpieczeństwie tak jak na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. W przypadku firm aplikacje dostępne dla użytkowników prywatnych zdecydowanie się nie sprawdzą ze względu na ograniczone miejsce na dane dla użytkowników.

Dla przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem jest zweryfikowanie a następnie podjęcie współpracy z zewnętrzną firma zajmującą się kopiami bezpieczeństwa. To rozwiązanie oferuję wiele udogodnień. Uwalniamy się od zatroskania o nasze dane, mamy pewność że w przypadku awarii nasza kopia znajduję się w bezpiecznym miejscu oraz nie przejmujemy się możliwym postojem i stratą zysków.

Podsumowanie

Podsumowując, ktoś kiedyś mądrze powiedział, ludzie dzielą się na dwa typy, na tych którzy robią kopie zapasowe, oraz na tych którzy dopiero będą robili. Kopie bezpieczeństwa to jedyny sposób na zabezpieczenie się przed możliwą utratą danych. Backupy wykonać może każdy, jednak przedsiębiorstwa powinny stosować się do reguł, szczególnie do zasady 321, która minimalizuje ryzyko utraty kopii zapasowych praktycznie do zera.

Communication photo created by freepik – www.freepik.com

Najnowsze wpisy

metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

filebeat_elasticsearch_elk_elkstack_logstash_kibana_beats

FileBeat

kibana-elkstack-elk-logstash-elasticsearch

Kibana

logstash-elk-elkstack-elastic-kibana

Logstash

elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch