co_to_jest_CRM_TBPr2

System CRM – najlepszy przyjaciel sprzedawcy

Każda firma chce sprzedawać dużo, ale jak to robić mając do tego ograniczone zasoby? Nie, nie będzie to jednak artykuł coachingowo-motywacyjny ani o najnowszych technikach sprzedaży , ale jak zawsze na blogu TBP o technologii.

Co to jest CRM?

Jest to system, którego nazwa pochodzi od angielskiego Customer Relationship Management, czyli zarządzenie relacjami z klientem, ale co to dokładnie znaczy? Ujmując rzecz najprościej, to taki niezawodny asystent sprzedawcy. Wie wszystko na temat klientów, pamięta imiona, nazwiska, numery telefonów i wszystkie inne potrzebne dane kontaktowe. Przypomina o zaplanowanym kontakcie czy urodzinach najlepszego klienta. Jest sejfem zawierającym wszystkie informacje związane z klientem w formie kompleksowej i uporządkowanej elektronicznej kartoteki. Co warto podkreślić, w czasach RODO dane przechowywane  są w sposób bezpieczny, nikt kto nie powinien mieć do nich wglądu, mieć go nie będzie. I kwestia, która u wszystkich sprzedawców wywoła uśmiech na twarzy, system generuje automatycznie wszelkie raporty na temat aktywności sprzedażowej. Z poziomu systemu CRM można również przygotowywać oferty, które automatycznie można przekształcić w rezerwacje, faktury proforma lub faktury sprzedaży. Cała filozofia CRM polega na automatyzowaniu powtarzalnych czynności i uwalnianiu czasu sprzedawcy na efektywną pracę. Handlowcy poza tym, że są największymi beneficjentami z wdrożenia w firmie oprogramowania do zarządzania sprzedażą, pełnią kluczową rolę w jego utrzymaniu. Sukces takiego przedsięwzięcia zależy bowiem od rzetelności danych, które się w nim znajdą, zgodnie z zasadą garbage-in-garbage-out. 

Zyska nie tylko sprzedawca

CRM to potężne narzędzie, nie tylko dla sprzedawcy, ale również komórek wspierających jego działania takich jak np. marketing czy logistyka. Dane znajdujące się w systemie pozwalają na optymalizowanie polityki cenowej, wyboru nośników reklamowych bądź w ogóle metody promowania marki i produktu. Trudno jest mówić o tym, że firma prowadzi świadomą politykę marketingową, jeżeli nie ma dokładnych informacji, jaki procent jej odbiorców to firmy, ilu pozyskano podczas ostatniej kampanii promocyjnej. Dla logistyka to informacje, jaka jest cykliczność zamówień na poszczególne produkty, w jakiej części kraju jest najwięcej klientów, gdzie lokować gotowe wyroby, żeby dotarły do klienta najszybciej. Podsumowując, można powiedzieć, że wszechstronność zastosowania systemu CRM kończy się tam, gdzie wyobraźnia jego użytkowników.

Integracja z systemem ERP, czyli CRM na sterydach

Rozwiązania nadążające za potrzebami rynku umożliwiają integrację z innymi systemami i aplikacjami. Również producenci największych systemów ERP nie zasypiają gruszek w popiele i jako jeden z modułów swojego oprogramowania mają CRM. Synergia, jaką generuje dostęp do połączonych danych z obu systemów, jest ogromna. Handlowiec już nie tylko może zapisać przebieg spotkania, ale także w jego trakcie sprawdzić dostępność towaru, wysłać zamówienie do realizacji i wystawić fakturę sprzedaży. Lecz prawdziwa „magia” odbywa się na najwyższych poziomach zarządczych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której właściciel firmy widzi wyniki sprzedaży, wygenerowaną marżę czy stan zapasów „live” i dzięki temu jest w stanie elastycznie reagować, a przede wszystkim/oraz  szybciej podejmować decyzje. Tak może wyglądać każda firma, jeżeli wdroży odpowiednie narzędzia.

Najnowsze wpisy

metricbeat-elk-stack-elasticsearch-kibana-logstash

MetricBeat

machine-learning-elastic-kibana-logstash-elk-stack

Machine Learning

filebeat_elasticsearch_elk_elkstack_logstash_kibana_beats

FileBeat

kibana-elkstack-elk-logstash-elasticsearch

Kibana

logstash-elk-elkstack-elastic-kibana

Logstash

elasticsearch-elk-elkstack-logstash-kibana

Elasticsearch