Jak zabdać o bezpieczeństwo TBP

 

Facebook TBP LinkedIN TBP

 

 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci

5 prostych zasad

 

Według badaczy firmy Check Point 71% ataków hakerskich w 2019 roku jako cel obrało sobie niewiedzę użytkowników. Studiowanie kolejnych badań również dowodzi, że to najczęściej człowiek był najsłabszym ogniwem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa. Poniekąd trudno się temu dziwić - w szkołach tego nie uczą, pracodawcy również rzadko zwracają na to uwagę. Warto poznać więc 5 podstawowych zasad, które może wdrożyć każdy, a które powinny zwiększyć bezpieczeństwo w sieci:

 

Regularna aktualizacja systemu oraz aplikacji – powinna być nawykiem takim jak rozpoczęcie dnia od kubka gorącej kawy. Tak jak organizm ludzki potrzebuje suplementacji witaminą C, tak systemy operacyjne urządzeń wymagają aktualizacji. Pojawiają się one zazwyczaj, gdy producent oprogramowania lub użytkownicy odkryją jakiś błąd, lukę bezpieczeństwa (czasem niestety pierwsi odkrywają je hakerzy i jest problem) i mają na celu jej usunięcie. Pod koniec 2019 roku wśród części użytkowników systemu operacyjnego Windows 7 oburzenie wywołała informacja, że koncern Microsoft kończy wspierania tego systemu. Faktem jednak jest, że system ma już swoje lata i utrzymanie wysokiego poziomu jego bezpieczeństwa jest coraz trudniejsze, więc warto sobie zadać pytanie czy nie czas na zmianę? To samo dotyczy użytkowników urządzeń z systemem Android w wersjach do 7 włącznie (tj. Apple Pie, Banana Bread, Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat). Według Counterpoint Research takich urządzeń może być ponad miliard. Posiadacze telefonów z takim oprogramowaniem powinni jak najszybciej dokonać aktualizacji! Pomocne w tej kwestii może się okazać oprogramowanie antywirusowe, które często posiada centrum aktualizacji.

 

(Nie)darmowe aplikacje – według researcherów firmy G Data w pierwszej połowie 2019 roku aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie były wrzucane do sieci co osiem sekund. Jest takie powiedzenie, że „w życiu nie ma nic za darmo” i ta staropolska prawda dotyczy również aplikacji. Część z nich czerpie swoje dochody z wyświetlania reklam, inne z gromadzenia danych i profilowania użytkowników, ale są też niestety takie, które finansują się okupami za zakodowane bazy danych, okradaniem kont bankowych czy kopaniem Bitcoinów komputerem poszkodowanego. Czy w takim razie wszystkie darmowe aplikacje są złe? Zdecydowanie nie, trzeba jednak weryfikować, co pobieramy tzn. kto wyprodukował aplikację, kiedy pojawiła się w sieci, czy recenzje użytkowników nie mówią o problemach z urządzeniem po jej instalacji. Kluczowe w takiej weryfikacji jest również to, jakie uprawnienia do urządzenia chce pozyskać aplikacja oraz źródło, z którego jest pobierana.

 

Ustanowienie solidnego hasła – czyli takiego, którego nie złamie komputer hakera. Nie jest żadną tajemnicą, że w Internecie krążą pliki w notatniku zawierające bazę najpopularniejszych haseł, które mają służyć do hakowania. Warto taką listę odnaleźć i sprawdzić, czy przypadkiem nasze hasło nie jest na tej liście. Po drugie, nie należy używać wyrazów słownikowych, imion czy nazwisk jako haseł. One również są bardzo łatwe do złamania. Jak w takim razie stworzyć niezawodne hasło? Warto wybrać metodę cytatu, polegającą na zapamiętaniu pewnego cytatu i utworzenia hasła z pierwszych liter jego słów np.: „ W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigall” co daje: WPnksnpP. Do tego warto zadbać, aby cytat zawierał w środku cyfry i składał się z małych i wielkich liter w różnej kombinacji. Jak długie powinno być hasło? Im dłuższe tym lepsze, bo poza dobrym zabezpieczeniem komputera ćwiczymy szare komórki Warto podkreślić także, że jakość hasła powinna brać górę nad częstotliwością jego zmiany. To znaczy, że nie ma znaczenia jak często zmienia się hasło, jeżeli jest ono słabe jakościowo. Niestety doświadczenia pokazują także, że wymuszanie częstej zmiany haseł powoduje osłabienie ich jakości.

 

Sprawdź, czy zapory systemowe są uruchomione – dowiedz się, jakie zabezpieczenia domyślne posiada system operacyjny urządzenia, z którego korzystasz. Zapewne jego producent prowadzi strony internetowe zawierające przydatne informacje na ten temat, np. dla użytkowników produktów firmy Microsoft dostępne materiały znajdują się pod adresem: https://support.microsoft.com/pl-pl

 

Jeżeli nie chcesz paść ofiarą 71% ataków hackerskich regularnie poszerzaj wiedzę na temat bezpieczeństwa - w Internecie jest mnóstwo stron, blogów, poradników dotyczących tego, jak uchronić się przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

 

 

Przedstawione zasady postępowania nie wyczerpują wszystkich dostępnych środków i dobrych praktyk. Jednak każdy może je wdrożyć od dziś, nie wymagają specjalistycznej wiedzy oraz nakładów finansowych, a niewątpliwie przyniosą efekty. Po więcej informacji w tej tematyce zapraszamy do kontaktu z Technology Business Partners!

 

 

 

 

O autorze:

Karol Sadek TBP blog

Karol Sadek

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu

kontakt

+48 665 056 495

e-mail: karol.sadek@tbp.com.pl

 

 

Technology Business Partners

 

Technology Business Partners Sp. z o.o. 

ul. Pożaryskiego 28, lok. 22/101
04-703 Warszawa


tel. kontaktowy: +48 665 056 495
e-mail: biuro@tbp.com.pl

 

NIP:9522203190

REGON:385308828

KRS:0000822896

 

Jak dbamy o Twoje dane, sprawdź tutaj.

Dziękujemy ! e-mail został przesłany.
Twój e-mail
Telefon
Treść wiadomości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (Technology Business Partners, Pożaryskiego 28, Bud 22, pom. 101, 04-703 Warszawa) w celu prowadzenia korespondencji drogą elektroniczną. Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.

Przepisz nazwę z obrazka